3 min read

3 rzeczy, których nauczyłem się od Liczyhrabiego z Ulicy Sezamkowej

Liczyhrabia z Ulicy Sezamkowej
Liczyhrabia z Ulicy Sezamkowej

Nauka liczenia kojarzy się z czymś strasznym. Dodawanie, odejmowanie, tabliczka mnożenia - te potwory sprawiają, że dzieci boją się matematyki. A może jest sposób, żeby pomóc dziecku je polubić?

1. Licz wszystko co się da

Dzisiaj komputery wykonują za nas wszystkie obliczenia. Udogodnienia są obecne na każdym kroku. My nie musimy się już męczyć i liczyć.

Czy w ogóle trzeba liczyć cokolwiek?

Liczyhrabia liczy drzewa, ptaki. Wszędzie dookoła widzi liczby. Liczy przy każdej nadarzającej się okazji, dzięki czemu liczenie nie sprawia mu żadnych trudności. Hrabia na pewno nie martwi się brakiem kalkulatora na egzaminie ósmoklasisty.

2. Liczenie jest wspaniałą zabawą

Liczby są przyjaciółkami hrabiego. Bawi się z nimi często. Sprawia mu to radość i śmieje się, jak tylko ma okazję coś policzyć.

Dzieci uwielbiają zabawę. Miła atmosfera sprawia, że chętniej i częściej to robią. Liczenie przyda się przy budowie wieży z klocków, zabawie w sklep, segregowaniu piłek czy śpiewaniu piosenek.

3. Palce pomagają w liczeniu

Liczyhrabia tak jak dzieci lubi liczyć na palcach. Ten sposób pozwala zaangażować w obliczenia nie tylko mózg, ale i ciało. Palce pomagają zwizualizować obliczenia.

Czy wiesz, że używając palców jednej ręki możemy policzyć do 9?

Wystarczy kciukowi nadać wartość "piątki", a pozostałym palcom "jedynki".

Druga ręka może reprezentować liczbę dziesiątek. W ten sposób możemy doliczyć, aż do 99.

Podobna reprezentacja liczb używana jest w japońskim liczydle soroban. Tam na każdym pręcie znajduje się  w górnej części 1 koralik o wartości "pięć" i 4 koraliki w dolnej części o wartości "jeden". Kolejne pręty odpowiadają za liczby dziesiątek, setek i tysięcy.

Liczydło Soroban
Liczydło Soroban, źródło: Wikipedia

Subskrybuj newsletter

💡
Uzyskaj dostęp do darmowych lekcji liczenia na sorobanie i materiałów o sposobach na łatwiejsze zapamiętywanie. Otrzymuj nowe artykuły na skrzynkę mailową.

Sponsorem dzisiejszego wpisu jest liczba 3 😊


Może Cię również zainteresować:

Co musisz wiedzieć o liczydle soroban?
Liczydło dotarło do Japonii w XV wieku z Chin. Miało ono pierwotnie po dwa koraliki w górnym rzędzie. Współczesny soroban ma na górze tylko jeden, a w dolnej części cztery koraliki.
Jak nauczyć się liczyć na sorobanie w kilka minut?
Ostatnim razem poznaliśmy budowę liczydła. Jeśli chcesz ją sobie przypomnieć, zapraszam do artykułu “Co musisz wiedzieć o liczydle soroban” Dzisiaj opowiem w jaki sposób dodawać i odejmować liczby na sorobanie.Na początku będziemy używali tylko dwóch prętów z koralikami po prawej stronie liczydła.…
Jak łatwo nauczyć się wiersza na pamięć? Sprawdzone metody.
Nauka wiersza to mało przyjemne zajęcie. Mózg nudzi się, gdy czyta i powtarza to samo wiele razy. Jak możemy uatrakcyjnić zapamiętywanie wiersza?

Napisz koniecznie w komentarzu

Jakie są Twoje sposoby na pomoc dziecku w nauce liczenia? A może masz jakieś pytania dotyczące nauki liczenia?